Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Avrupa Yakası Haberler

3 posters

Avrupa Yakası Haberler Empty Avrupa Yakası Haberler

Mesaj tarafından texas17 01.10.07 23:20

Hikaye ve izleyici bir olup bitirmemize izin vermiyor!
atvnin kahkaha bombası Avrupa Yakasının dördüncü sezonu 19 Eylül Çarşamba gecesi başlayacak. Dizinin yaratıcısı, senaristi ve oyuncusu Gülse Birsel, oyuncu kadrosunun bu yıl Gürgen Öz ve Binnur Kaya ile güçlendiğini hatırlatarak, "Biz diziyi bitirmek istesek de dizi bitemiyor. Hikaye, karakterler, kanal ve izleyici bir olup bizi bırakmıyor" dedi. Öğlen saatlerinde uyanıp, geceleri yazmaya başladığını anlatan ve "En büyük lüksüm uykudur" diyen Gülse Birsel ile Avrupa Yakası üzerine konuştuk.

ŞAHİKA İLE CESUR GELDİ

* Avrupa Yakasının dördüncü sezonunda iki yeni oyuncunuz var. Gürgen Öz ve Binnur Kaya, dizide hangi karakterleri canlandıracak?
Binnur Kaya, Şahika, Gürgen Öz ise Cesur rolüyle aramıza katıldı. Şahika, Türkiyenin en zengin fakat bir o kadar da görgüsüz ailelerinden birinin kızı. Çok kapalı büyütülmüş. Ve sonunda kısa bir zaman önce bir sinir buhranı geçirmiş! Bunun üzerine babası kızına meşgale olsun diye derginin yarısını satın almış. Şahika kendini moda ikonu sanıyor ama müthiş zevksiz. Ayrıca şimdiye kadar doğru dürüst bir sevgilisi olmadığı halde erkeklere oldukça düşkün. Fitne, dedikoducu ve emrinde çalışanlara son derece iyi davranan bir tip.

* Cesur nasıl bir tip olacak peki?
Cesur ise kapıcı dairesine Hediye Teyzenin kardeşi olarak giriyor. Ergenliğinde bir süre bu evde kalmış ama sonra bir yayınevinde şöför ve odacı olarak bir iş bulmuş. Yayınevinin entelektüel patronu da onu oğlu gibi sevip, yatacak yer vermiş. Cesur patronunu esas ailesi olarak görüyor ve tüm cehaletine rağmen kendisini entelektüel sanıyor. Beklenmedik zamanlarda siniri oynayarak ağlamaya başlayan, her yerde uyuyabilen, benmerkezci, ukala bir karakter. Ama kızlar konusunda tuhaf bir cazibesi de var.

DOĞAÇLAMA GEREKSİZDİR

* Komedi dizilerinde en zor şeyin oyuncuları tekste bağlı tutmak olduğu söylenir... Siz oyuncuların doğaçlama yapmasına ne kadar izin veriyorsunuz?
Bizim çok tercih ettiğimiz, güvendiğimiz birşey değildir doğaçlama. Karakterin bütünlüğünü, diyaloğun ve sahnenin temposunu, hikayenin gerilimini aksatabilir. Riskleri vardır. Senaryoda bir eksik yoksa doğaçlama gereksizdir aslında. Ama kırk yılda bir, sette çok tatlı bir espri çıktığında, Bebişim, Gerriii ya da Otomatik neşe geldi gibi birkaç hitap tarzı veya nida bulduğumuzda; onları kullanırız. Bu her bölümde üç dört kelimeyi geçmez aslında.

* Gürgen Öz, Okan Bayülgenin programında yaptığı doğaçlamalarla tanındı. Bu yeteneği diziye katkı sağlar mı?
Biz Gürgenin oyunculuk yeteneğinden faydalanmak istiyoruz. Doğaçlama konusundaki fikirlerimi söyledim; Avrupa Yakası bir doğaçlama dizisi değil. Hiçbir lafın eksik veya fazla söylenmemesi gereken, senaryosu mümkün olduğu kadar milimetrik yazılmaya çalışılan bir iş.

* Avrupa Yakasının daha kaç sezon sürmesini planlıyorsunuz?
Avrupa Yakası bitmiyor, bitemiyor. Üç yıldır son sezon diyoruz ama hikaye, karakterler, seyirci ve kanal bir olup bizi bırakmıyor. Daha kaç sezon süreceğine dizinin tadı karar verecek.

Nereden beslendiğimi ben de bilmiyorum

* Her hafta neredeyse bir sinema filmi uzunluğundaki dizi senaryosu yazmak çok zamanınızı alıyordur. Nasıl yetiştiriyorsunuz? Oyunculuğu da katarak, günde kaç saatinizi Avrupa Yakasına ayırıyorsunuz?
Bu sorumluluğu aldıysan yetiştireceksin. Ben hızlı yazarım; saatte dört, beş sayfa ortalama hızım var. Hikayeleri bulduktan sonra diyaloglaması kolay zaten. Çoğu zaman haftada yedi gün diziyle haşır neşirim. Üç günü oyunculuğu, dört günü senaryosu alıyor. Tembellik yaptığım haftalarda ise iki günde bile yazmak zorunda kalabiliyorum.

* Günlük programınız nasıl gelişir, sabah kalktıktan sonra neler yapıyorsunuz? Diziyi nerede ve nasıl bir ortamda yazıyorsunuz? Nerelerden besleniyorsunuz?
Benim en büyük lüksüm uyumak ve yataktan öğlen kalkarım! Geç saatlerde yazmaya başlayabiliyorum ve geç yatıyorum. Senaryoyu, çalışma odamda yazarım. Nelerden beslendiğimi ben bilsem, gidip hep oralardan beslenirim ama bu mümkün değil. Yaşadığım gibi yazıyorum işte, yazmak için özel bir hayat diyetim yok! MİZAHÇILAR ÇOK HASSASTIR

* Dram da yazmak ister misiniz?
Dram yazmayı şimdilik düşünmüyorum, komedi bana daha yakın bir tür.

* Bu kadar espriyi nasıl buluyorsunuz?
Bunun cevabı bende yok! Olsa, dediğim gibi gidip oradan başka espriler bulmaya çalışırım. Espri, hayata bakışla ilgili bir durumdur muhakkak. Hepimiz başa çıkamadığımız durumları şakaya vurarak başlıyoruz bu işlere. Komedyenlerin arasında kaba saba, ruhsuz, duygusuz kimse yoktur. Mizahla uğraşan insanlar hassas tiplerdir.

* Başka bir dizi ya da filmde oyunculuk yapar mısınız?
Çok inandığım, becerebileceğimi, gerçekçi, inandırıcı olacağımı düşündüğüm bir işte oyunculuk yapmak isterim. Bazen teklifler de geliyor ama dediğim gibi; önce kendimi inandırmam lazım. Ve tabii oyunculukta daha çook yolum var.

Sinan Çetin bana yüzde yüz güvenir
* Avrupa Yakası sizin projeniz ve kendi başınıza yazıyorsunuz. Bu ne kadar sürecek?
Böyle devam edecek çünkü bir ekip kurmayı hiç düşünmüyorum.

* Dizinin izleyicilerinin dışında büyük bir fanatik kitlesi de var. Onların istek ve beklentilerini hiç değerlendiriyor musunuz?
Belli ölçülerde değerlendiriyorum. Reytingler, izleyici yorumları, e-mailler, sokakta duyduklarımızın hepsi önemli benim için.

* Yapımcınız Sinan Çetin size ne kadar müdahale ediyor? Hangi konularda ya da sorunlarda topu ona atarsınız?
Sinan Çetinin senaryoya hiçbir müdahalesi olmaz, bana yüzde yüz güvenir. Diziyi televizyondan seyreder. Zaten doğrusu da bu bence. Yapımcı eğer senariste güveniyorsa, hikaye baştan sona o senaristin yetki ve sorumluluğunda olmalı. Ama Sinanın diziyi seyrettikten sonraki yorumları elbette önemlidir bizim için.

* Sizinle aynı saatte yayınlanan Yaprak Dökümünü rakip görüyor musunuz?
Aynı kulvarda olmadığımız için tabii rakip olarak görmüyorum. Benim tarzım olmasa da iyi, kaliteli bir dizi. SinanÇetin

Pekerle tartışmadurumu olmadı
* Gürgen Öz ve Binnur Kaya size göre nasıl oyuncular? Avrupa Yakasında olmalarını hangi özelliklerinden dolayı tercih ettiniz?
Yazılmış karakterlere uygun olmaları önemliydi ilk başta. Binnur zaten bizim kuşağın en iyi kadın oyuncularından. Komedide de müthiş. Gürgenin de enerjisi ve yine komediye yatkınlığı etkili oldu.

* Volkan (Ata Demirer) ve diğer karakterlerin ayrılmasıyla, dizinin biteceği sanılırken eskisinden daha çok izlenmesini neye bağlıyorsunuz?
İyi senaryo ve iyi oyuncu kadrosu her zaman seyredilir. İyi bir komedi dizisi yapıyorsanız, tek bir oyuncuya zaten bel bağlamazsınız.

* Peker Açıkalın ile Avrupa Yakasının yolları neden ayrıldı? Önce diziden ayrılabileceğini açıklamıştı ancak sonra sözleşmesi olduğu için dört bölüm daha oynama hakkını kullanacağını söyledi?
Yaz boyunca anlaşma sağlanamadı. Plato Film böyle bir tercih yaptı. Sözleşme konusunu iki tarafın avukatları çözüyor sanıyorum. Ama bir kavga veya tartışma olmadı.
texas17
texas17
Süper Admin
Süper Admin

Erkek

Özellikleriniz
Nick: Sagopa Kajmer
Foruma Katılım:
Avrupa Yakası Haberler Left_bar_bleue250/250Avrupa Yakası Haberler Empty_bar_bleue  (250/250)
Ruh Halim: Aşık Aşık

Avrupa Yakası Haberler Empty Geri: Avrupa Yakası Haberler

Mesaj tarafından O Şimdi Banlı CraZy admin 07.10.07 12:23

Saol
O Şimdi Banlı CraZy admin
Banlı Üye
Banlı Üye

Özellikleriniz
Nick: Süper Banlı :)
Foruma Katılım:
Avrupa Yakası Haberler Left_bar_bleue0/0Avrupa Yakası Haberler Empty_bar_bleue  (0/0)
Ruh Halim: Düşünceli Düşünceli

Mesaj tarafından mmss 07.10.07 12:26

saolasın
mmss
mmss
Süper Admin
Süper Admin

Erkek
Hobilerin : Site Yapmak :)
Takımım : -GalatasaraY-

Özellikleriniz
Nick: Patron :)
Foruma Katılım:
Avrupa Yakası Haberler Left_bar_bleue500/1000Avrupa Yakası Haberler Empty_bar_bleue  (500/1000)
Ruh Halim: Esprili Esprili

http://dizidiyari.tr.cx/

Mesaj tarafından O Şimdi Banlı CraZy admin 07.10.07 12:27

Benimi buldun Very Happy
Banlı Üye
Banlı Üye

Özellikleriniz
Nick: Süper Banlı :)
Foruma Katılım:
Avrupa Yakası Haberler Left_bar_bleue0/0Avrupa Yakası Haberler Empty_bar_bleue  (0/0)
Ruh Halim: Düşünceli Düşünceli

- Similar topics